Ehliyet Sınavı

Ehliyet Almak – 2014

on

Sürücü belgesi almak isteyen adaylar için 2014 yılı oldukça zengin bir yıl. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak 9 farklı sınavla adayların ehliyet alma şansları daha da yükseliyor. Fakat değişen ve 2014 yılında uygulamaya konulan sistem adayların kafasını kurcalıyor. Adaylar için gittikçe zorlaşan bu sistem için 2014 yılı da yeniliklerin yılı olacak. Stajyer ehliyet konusu konuşuladursun biz elimizdeki resmi sistem üzerinden Ehliyet almak konusunu bu yazıda sizlerle paylaşacağız. Ehliyet almak için yapılması gerekenler Kurs-Yazılı Sınav- Direksiyon Sınavı- Resmi işlemler derken uzayarak devam ediyor. Karışık ve uzun olan bu sistem ile ilgili detaylar bu yazımızda!

Ehliyet Alma Süresi:

Ehliyet Alma İşlemleri

Kursa Ne Zaman Yazılmalıyım?: Yazılı Sınav tarihinden en az 1,5 –  2 ay önce kursa kayıt olunmalıdır.

Yeni Ehliyet Sınavı Sistemi yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazılı Sınav Ne Zaman?: MEB tarafından açıklanacak takvimde tarihler belirtilecek. 2014 yılında sınav 9 farklı tarihte uygulanacak. 2014 Ehliyet Sınavı Tarihleri için tıklayınız.

Direksiyon Sınavı Ne Zaman?: Yazılı Sınavdan bir ay sonra belirlenmiş olan merkezlerde gerçekleştirilir. Direksiyon Sınavı Kriterleri için tıklayınız.

[reklam]

Direksiyon Telafi Sınavı Ne Zaman?: Direksiyon sınavına girip başarısız olan adaylar için sınavdan yaklaşık olarak 10 gün sonra Direksiyon Ara Sınavı olarak adlandırılan telafi şansı verilir.

Ehliyeti Ne Zaman Alabilirim?: Direksiyon Sınavından yaklaşık bir hafta sonra sınav belgeleri Emniyet’ten Ehliyet Kursuna ulaştırıldıktan sonra ehliyet alınabilir. Bu işlem de aşağıdaki gibi gerçekleştirilir:

Bu işlem yaklaşık 4-5 saat süren bir işlemdir.

 • Sabahtan Ehliyet Kursu‘na gidilip belgeler alınır,
 • Herhangi bir sağlık kuruluşuna gidilip Kan Grubu kağıdı alınır.( Eğer kimliğimizde yazmıyorsa.)
 • Vergi Dairesi‘ne gidilip Ehliyet Harcı yatırılır.
 • En son ise Emniyet Müdürlüğü‘ne gidilip ehliyet belgesi ücreti yatırılarak öğleden sonra ehliyetin çıkması beklenir.
 • Öğleden sonra ehliyet Müdürlükten alınır ve yıllar yıllar kendi arabamızı alana kadar eskitilmek üzere cüzdanın en ücra köşesine konulur. Sonrasında “ehliyet ıslatma” adı altında arkadaş çevrenize yemek ısmarlama vb masrafları da cabasıdır. Ehliyetiniz hayırlı olsun…

Ehliyet Alma Koşulları:

İlköğretim mezunu olmak. (Son zamanlarda adaylara ilköğretim mezunu olmadıkları halde ehliyet aldırabileceklerini iddia ederek kurslarına kayıt alan kurslara lütfen itibar etmeyiniz. Çünkü 2012 yılından itibaren bu hiçbir şekilde mümkün değildir. )

Ehliyet Alma Yaşı:

Ehliyet sınav tarihinden en az 1,5 – 2 ay önce;

1- A1 A2 F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların 17
2- ve G sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 18
3. C D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 22 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Ehliyeti Emniyetten Alma Süresi
[reklam]

Sınavlara girip ehliyet almaya hak kazandım. Fakat 1 yıl geçtiği halde ehliyetimi emniyetten almadım. Bir sorunla karşılaşır mıyım?

 Sürücü belgelerini sürücü kursundan aldıktan sonra istediğimiz zaman ( ister 1 yıl ister 10 yıl ) ehliyetimizi Emniyet’ten alabiliriz. Fakat tek dikkat etmemiz gereken geçerlilik süreleri 1 yıl olan sağlık raporu ve sabıka kaydı belgelerini yeniletmek.
 İlginizi çekebilecek bir diğer konu: Geçen Yılların Ehliyet Sınavı Çıkmış Soruları

207 Yorum

 1. tugba

  23 Temmuz 2014 at 20:15

  Merhabalar; ben karakola sertifakimi verdim ama ehliyeti gidip almadim. Bi suresi var mi biliyormusunuz?

  • Tarkan

   29 Ocak 2015 at 14:10

   Allah akıl fikir versin birde böyle garip insanlar var.

 2. furkan

  13 Ağustos 2014 at 18:51

  ben araba surmeyı hıç bilmiyorum hiç elime almamdım ama kendımı bılıyosam 10 dk orenırım ehliyete katılsam toplam kaç ayda ehliyet alırım yani kaç ayda alınıyor soyleyebilirmisiniz

 3. kaan

  23 Ağustos 2014 at 19:14

  benım mavı kartım var yabancı uyruklu olarak gecıyorum cılt nosu aıle sıra nosu kımlıgımde yazmıyor soforler odasının verdıgı evrakta yazmasam olurmu?

 4. tarık top

  26 Ağustos 2014 at 18:13

  merhaba ben işitme engelliyim sınavsız ehlıyet almak istiyorum olur mu sevırınım bekliyorum

 5. tarık

  26 Ağustos 2014 at 18:16

  merhaba ben işitme engelliyim h sınıf sınavsız ehliyet almak istiyorum sevırınım bekliyorum

 6. yusuf yanık

  8 Eylül 2014 at 00:53

  Ben ikibin onikide kazandıgım ehliyetin dosyasını aldım ama trafiğe henüz vermedim peki bugünden itinaren onu ehliyede cevirmenin son süresi yani tarihi kactır

 7. ramazan

  1 Kasım 2014 at 19:10

  ben 7 sinifta okulu biraktim bana diploma yerine bi belge verdiler o belgeyle ehliyet alamibilirim

  • Tarkan

   29 Ocak 2015 at 14:14

   İlkokul mezunu olamadan alamassın … mantıkende bitirmemişsin .

 8. ümit karslıoğlu

  27 Şubat 2015 at 19:12

  merhaba ben şimdi e sınıfı ehliyetim var istanbulda oturuyorum a2 ve d sınıfı ehliyet almak istiyorum 2 sini birlikte aldığım için yine 2 tane mi harç parası vericem cevap alabilirmiyim birde yazılı sınava girmeyecem sadece 2 şer gün gidicem d sınıfı için ehliyet fiyatı 750 a2 500 kurs parası biraz çok değil mi bana bu konuda cevap yazabilirmisiniz harç paraları bile daha söylenmedi yani :(

 9. yilmaz

  10 Nisan 2015 at 12:45

  10.07.1997 doğumluyum ehliyet kursuna gitmek istiyorum. .18 yaşını bitirmeden kursa gitmemde bir sakınca varmidır bilgi verirseniz sevinirim Ba-2vvv

 10. Matias

  9 Nisan 2014 at 15:39

  DEĞERLİ KARDEŞİM YENİLENEN YASAYLA BERABER SÜRÜCÜ KURSUNDAN ALINAN SERTİFİKAYI 2 YIL İÇİNDE EHLİYETE DÖNÜŞTÜRMEN GEREKİYOR. SENİN 3 YIL OLMUŞ. BİDE AYRI İLDE İKAMET ETMEKTESİN NERDE KAZANDIYSAN O İL SINIRLARI İÇERİSİNDE ALMAN GEREKİYOR. AMA SENİN SÜREN DOLDUĞU İÇİN SERTİFİKAYI ALDIGIN KURSLA GÖRÜŞMENDE FAYDA VAR.

 11. tuncay

  9 Nisan 2014 at 16:45

  ben lise mezunu değilim yeni aldım bir hafta önce ???

 12. Rehberlik

  9 Nisan 2014 at 18:27

  Ehliyet alabilmek için lise mezunu olmak değil, ilköğretim mezunu olmak gerekiyor.

 13. Tarkan

  29 Ocak 2015 at 14:15

  Düzgün okuduysan ilkokul mezunu olmadan diyor. lise yi işin içine katmamış.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>