LYS

2015 Lys Konuları (Yeni Müfredat)

on

2015 Lys için artık çok az bir süre kaldı. Geride bıraktığımız YGS sizin için bir sürpriz olmuş veya beklenen başarıyı elde etmiş olmanız tabiki önemli. Ancak Ygs sonucunuz sizi çok sevindirmemeli veya çok üzmemelidir diye düşünüyorum. Ygs ve Lys’nin üniversiteye giriş sistemindeki ağırlıklarını karşılaştırdığımızda Lys’nin önemi herkesin malumu. Yerleştirmeler açısından baktığımızda sıralamaları asıl belirleyen etkenin LYS oldğunu görüyoruz. Bu da bizi Ygs’den sonra hiçbir şeyin bitmediği aksine daha yeni başladığı gerçeğine götürüyor. Bu yeni başlangıcın ilk  önemli noktasını da Lys Konuları’nda görüyoruz.

Geri sayım devam ederken 2015 Lys Konuları adaylar için en önemli nokta olmayı sürdürüyor.   Lys’nin yaklaşmasıyla birlikte adayların çalışmalara hız kesmeden devam etmeleri önemli. Ygs’ye oranla daha fazla elemenin olacağı Lys’ye adayların daha sıkı çalışması gerekiyor. Bu aşamada en hızlı şekilde. Lys Konularını bitiren adaylar  denemelere odaklanarak süreci en doğru şekilde geçirmiş olacaklar.

Ygs süreci sonrası akıllarda 2015 Lys konuları neler? Lys konu dağılımı nasıl gerçekleşmiş gibi sorular yer alıyor. Bilindiği üzere Lys müfredatı 2014‘te geçen yıllara göre çok büyük bir değişiklik olmamıştı. 2015 Lys Konuları‘nın nasıl şekilleneceğine dair bu yazıda geçtiğimiz yıllardan hareketle yorum yapacağız. Fakat unutulmaması gereken nokta bu yazı dizisinde belirtilen konuların resmiyet taşımadığı.

LYS’de 2013 yılında köklü bir değişiklik yapılarak LYS-4 Sosyal Bilimler testine 8 Din Kültürü sorusu eklenmişti. Bununla beraber Coğrafya testinden 2 soru ve Felsefe testinden de 6 soru da eksildi. Aşağıdaki tabloda ayrıntılı olarak son duruma ulaşabilirsiniz.

İşte LYS KONULARI :

Lys, Ygs’ye nazaran daha çok bilgi sorularının yer aldığı, soruları çözebilmek için yüzeysel bilgilerin yetmediği ayrıntılı soru bilgisi gerektiren bir sistem. Dolayısıyla 2015 Lys Konuları ÖSYM konusuna hakim olmak büyük önem taşıyor.

61 Yorum

  1. aslınur

    18 Mayıs 2015 at 13:10

    Sadece bu konulari calissak nasil olur

  2. Huysuz

    9 Haziran 2015 at 16:39

    Ben 11.sınıfı bitirdim lys yazın bitir ygsyı dershane ile halledersin diyorsunuz ama dershanemi kaldı artık

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>