Ehliyet Sınavı

Yeni Ehliyet Sistemi

on

Yeni ehliyet düzenlemesiyle birlikte sistemde birçok değişiklik yapıldı. Yeni Ehliyet Sınavı Sistemi geldi, gelecek derken 28 Temmuz 2013 Pazar günü yapılan sınavla yürürlüğe girdi. Yeni Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Her Türlü Şartta Ehliyet Kullanabilen Kişi Ehliyet Alabilecek

Geçmiş yıllarda Ehliyet Sınavında ki en büyük eksiklik adayların yazılı sınavdan ziyade uygulamada eksikliklerin bulunmasından kaynaklanıyordu. Bu duruma bir çözüm bulmak için yola çıkan Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları her türlü şartta araba kullanabilen kişilerin sürücü belgesi alabilmesi amacıyla sınav süresini ve zorluk derecesini arttırarak 15 dakikadan 30 dakikaya çıkaran bir düzenlemeye gittiler.

YENİ EHLİYET SİSTEMİ

 • Direksiyon sınavı süresi 15 dakika yerine 30 dakika olacak.
 • Emniyet kemerini takmayan sürücü adayının sınavı başlamadan bitecek.
 • Kalkarken sinyal vermeyen, rahat kalkış yapamayan sürücü adayının sınavı anında bitecek.
 • Direksiyon sınavı formunda belirtilen hatalardan bazılarını bir kez, bazılarını iki kez yapan sürücü adayı sınavda başarısız sayılacak.
 • İki araç arasına park yapma direksiyon sınavının en önemli noktalarından olacak.
 • Direksiyon sınavında ilk defa “Aracı geri viteste kullanma, araçların arasına park etme” ölçülecek.
 • Teori dersler azaltılarak 63 saat olan teorik ders süresini 30 saate indirilecek.
 • Ehliyet sınavındaki 3 ders artık ayrı ayrı değil tek olarak puanlandırılacak.

Ehliyet Almak isteyen adaylar için hazırladığımız Ehliyet Alma Kılavuzu‘na göz atabilirsiniz.

Yeni Direksiyon Sistemi Videosu:

Yeni Ehliyet Sistemi

Yeni ehliyet sistemi Ankara Gölbaşı ilçesinde ilk olarak uygulandı. İlerleyen zamanlarda Türkiye’nin her yerinde uygulanmaya başlanan sistem artık tamamen yürürlüğe girmiş durumda. Adaylar 2014 yılı girecekleri tüm sınavlara yeni ehliyet sistemine uygun olarak girecekler.

Bilindiği üzere yıl ortasında yapılan değişikliklerle de Ehliyet Yazılı Sınavı’nda 40+40+40=120 olan soru sayısı 20+20+20=60 olarak değiştirilmişti. Bu değişikliklerden sonra direksiyon sınavında da yapılan değişikliklerle beraber yeni sistem tamamlanmış oldu.

34 Yorum

 1. can

  12 Şubat 2014 at 12:42

  hiç çalışmadan girdiğim 8 şubat 14 imtihanın L kitapçığına sahiptim sadece mantık yürüttüm inanın o kadar zor değildi 11.2.14 tarihinde yayımlanan 8 şubat 14 imtihanının soru ve soru cevaplarını incelediğimde yaklaşık olarak 43 doğru, 7 yanlışım var demek istediğim şu ki bu soruları çözmek için harıl harıl çalışmaya gerek yok sadece ufak bi mantık yürüttüğünüz zaman başarılı olacaksınızdır

 2. ahmet

  15 Şubat 2014 at 08:28

  ben 2 ay sonra ehlıyet almak ıcın yasım doluyo lise mezunu olmak sartmıder 2 ayım var yapmasın lar :)

 3. istanbul

  30 Nisan 2014 at 19:03

  merhaba arkadaşlar bu yeni ehliyet sınavı sistemi tamamen rant işi hatam olmadığı halde 2kere direksiyon sınavında kaldım müffettişlerin insiyatifine kalmış bu sistem olduğu sürece kimse kolay kolay ehliyet alamaz verdiğim parayıda helal etmiyorum…

 4. yasemin

  13 Mayıs 2014 at 22:57

  Katılmış olduğum direksiyon sınavının 4ünden kaldım.Her şeyi en güzel şekilde yapmama rağmen.Bu iş rant işi.Allah bu verdiğimiz paraları onlardan çıkarsın alçak herifler.En kısa zamanda eski puanlama sistemine geçilmeli.Müfettişlerin iki dudağı arasında bırakılıyoruz.Yazık ya bu kadar insana .Önceden azıcık ileri git alsana ehliyet dediklerinizi eğitin önce.

  • ersin

   20 Mayıs 2014 at 05:52

   Yasemin daha çok calıs al sende demekki iyi degilsin ķızmak yok ona göre sık biyerini

   • YASEMİN

    23 Mayıs 2014 at 17:13

    pis herif sanamı kaldı benim yorumuma cevap vermek.Allah cezanı versin senin.

  • ali yavuz

   4 Haziran 2014 at 20:37

   ya müfettişler haklı canım bayanlar da çak garip kullanıyor bu araba denilel mahlukatı.durduk yere frenleme tekleme vb. yanlış anlama yasemin.

 5. Zikrullah

  13 Kasım 2014 at 08:57

  Yani ehliyet almak için, ehliyetsizken araba kullanmayı öğrenmemiz gerekecek ve polisde bizi yakalarsa öpecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>