manşet

Ygs Başvurusu Nasıl Yapılır? (2014)

on

2014 Ygs Başvuruları süreci 02 Ocak itibariyle başladı. Adaylar için Ygs öncesi son aşamalardan olan başvurular birçok bilinmezi de beraberinde getiriyor. Birçok soru işaretini barındıran bu işlem için tüm aşamaları ”Ygs Başvurusu Nasıl Yapılır?” başlığı altında derledik. Bu yazımızın içerisinde sırasıyla Kısaca Ygs Başvuru Aşamaları, Hangi Adayların Nereye Başvurmaları Gerekiyor?, Ygs Başvuru Ücretleri ve Ygs Başvurusu Sırasında Gerekli Belgeler konuları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Ygs ye nasıl başvurulur? sorusunun cevabını daha iyi anlayabilmeniz için aşağıda bulunan tabloyu inceleyebilirsiniz.

YGS BAŞVURU AŞAMALARI
 • Sınav ücretlerini belirtilen bankalara yatırıyoruz. (Bankalar ve sınav ücretleri için tıklayınız.)
 • Yatırdığımız ücretin dekontuyla birlikte ÖSYM Sınav Merkezi‘ne gidiyoruz.
 • ÖSYM Sınav Merkezi’nde Ygs Başvuru Formu‘nu Ygs Kılavuzu’na göre görevli eşliğinde dolduruyoruz.
 • Doldurulan formu son kez kontrol ederek ÖSYM görevlisine onaylatıyoruz.

Yukarıdaki tabloda bahsedilen 4 aşamadan sonra Ygs Başvurumuz tamamlanmış oluyor. Fakat YGS’ye başvuru yapılmasında farklı adayların izleyeceği yollar da farklılaşabiliyor. Örneğin henüz son sınıfta okuyan ve sınava girecek bir aday ile mezun durumundaki bir adayın sınava başvuru yapacağı yerler farklılık gösterebiliyor. Şimdi de isterseniz hangi adayların nerelere başvurabileceği konusuna geçelim:

[reklam]

Hangi Adayların Nereye Başvurmaları Gerekiyor?

Ygs Başvuru Şeması İçin Tıklayınız

 • Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapabiliyorlar.

Mezun olanlardan;

 • 2011, 2012 ve 2013 ÖSYM’den herhangi birine başvruda bulunmamış olanlar ya da bu sınavlara başvurmuş olup öğrenim bilgilerinde değişiklik olmuş olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabiliyorlar.
 • 2011, 2012 ve 2013 ÖSYS’den herhangi birine ÖSYM merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve öğrenim bilgilerinde bir değişiklik olmayanlar başvurularını herhangi bir başvuru merkezine ek olarak internet ortamından bireysel olarak da yapabiliyorlar.

Başvuru tarihleri arasında zorunlu askerlik görevinde olanlar, ağır hasta olanlar, tutuklu durumdakiler ve yurtdışında bulunanlar Ygs Sınav başvurularını posta aracılığıyla başvuru formlarını göndererek yapabiliyorlar.

Kısa Kısa…

YGS Başvuru Ücretleri

Başvuru Ücretleri ÖSYM tarafından daha önceden belirtilen bankalara Ygs Başvurusu’ndan önce yapılmaktadır.Sınav ücretleri her yıl sınavlarda farklılık göstermektedir. 2013 yılında Ygs Başvuru Ücreti 40 TL, Sınavsız Geçiş Ücreti ise 10 TL olarak ödenmişti. 2014 Ygs Başvuru Ücreti ve Yatırılacak Bankalar için tıklayınız.

ÖSYM Sınav Merkezleri

Yazıda sıklıkla kullandığımız ÖSYM Sınav Merkezleri ifadesi Ortaöğretim okul müdürlüklerini ve ÖSYM tarafından ayrıca görevlendirilen sınav koordinatörlüklerini ifade etmektedir. Başvuru hakkında tüm bilgiler oradan alınmakta ve işlemler onlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Bu bilgilerden sonra son olarak başvuru işlemi sırasında yanımızda bulunması gereken belgelere gelelim.

YGS BAŞVURUSUNDA GEREKLİ BELGELER
 • 2014 ÖSYM Aday Başvuru Formu
 • Nüfus Cüzdanı (Ya da pasaport)
 • Mezuniyet Diploması Örneği (mezun öğrenciler için)
 • Diploma, transkript ( Yurt dışında okuyan öğrenciler için)
 • Sağlık Kurulu Raporu Örneği ( Engelli öğrenciler için)

Ygs Başvurusu Nasıl Yapılır? (2014) yazısı sona erdi. Ygs Başvurusu dosyamızdaki diğer yazılarımızı okumak için aşağıdaki linkleri izleyin:

Recommended for you

51 Yorum

 1. zehra

  13 Ocak 2014 at 02:26

  Merhaba arkadaşlar bi sorum olucak ben suan üniversite okuyorum tekrar sinava giticem diplomam universitede hala ne yapmam gerekiyor kayıtlarda üniversite okuduğum gözükmüyor mu zaten?

 2. MİRA KAYHAN

  13 Ocak 2014 at 09:06

  BEN 2 YIL ÖRGÜN OKUDUM. SUANDA DA AÖF 4. SINIFTAYIM.NASIL Bİ YOL İZLEMEM GEREK

 3. emreizmit

  14 Ocak 2014 at 00:03

  Merhaba arkadaşlar,

  Geçen sene sınava girdim bu sene de girmek istiyorum.Geçen sene kayıt olurken herhangi bir lisede kayıtı yaptırdım.Bu sene kayıt yaptırmam için herhangi bir okula gitmeme gerek varmı? parayı yatırıp internet üzerinden başvuruyu yapabilirmiyim hiç bir bilgim değişmedi? böyle yapan varmı

  • büşra

   14 Ocak 2014 at 02:26

   Bankaya 40 tl yatirip tc numaran ve sifrenle int. Sitesi uzerinden basvurunu tamamlaman yeterli basvuru tamamlanmis oluyor..

   • emreizmit

    14 Ocak 2014 at 12:11

    çok teşekkür ederim Büşra hanım

  • ahmetsakarya

   15 Ocak 2014 at 00:30

   aynı şeyı bi tek ben dusunmuyormusum meger sevındım … sanırım bı okula gıtmeye gerek yok ösym sıtesındekı basvurumuz yeterlı olacaktır

 4. Yasinn

  14 Ocak 2014 at 22:26

  Arkadaşlar kaydımı yaptım herhangi bir okulda fakat aklıma takılan elimdeki kağıda bakiyorum imza filan yok yani olmuş mudur sizce ya da yapmam gereken bişi var mıdır ? Cevaplarsanız çok makbule geçer :)

 5. cansu

  15 Ocak 2014 at 00:17

  ya ben açık öğretim lisesinden yazın mezun oldum diplomamı aldım ygs başvurusunu herhangi liseden yapabiliyomuyum acaba

 6. melüde

  21 Şubat 2014 at 12:46

  ya ben bankaya parayı yatırdım ama herhangi bir okula kayıt yaptırmadım bilmiyodum bunun telafisi yokmu?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>