2016 Ygs Başvurusu Nasıl Yapılacak?

2016  Ygs  Başvuruları süreci 6 Ocak itibarıyla başladı ve 20 Ocak’a kadar devam edecek. Adaylar için  Ygs  öncesi son aşamalardan olan başvurular birçok bilinmezi de beraberinde getiriyor. Birçok soru işaretini barındıran bu işlem için tüm aşamaları ‘ Ygs Başvurusu Nasıl Yapılır? ‘ başlığı altında derledik. Bu yazımızın içerisinde sırasıyla Kısaca  Ygs Başvuru Aşamaları, Hangi Adayların Nereye Başvurmaları Gerekiyor? Ygs Başvuru Ücretleri ve Ygs Başvurusu Sırasında Gerekli Belgeler konuları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

YGS  BAŞVURU AŞAMALARI

 • Sınav ücretlerini belirtilen bankalara yatırıyoruz. (Bankalar ve sınav ücretleri için tıklayınız.)
 • Yatırdığımız ücretin dekontuyla birlikte ÖSYM Sınav Merkezine gidiyoruz.
 • ÖSYM Sınav Merkezinde Ygs  Başvuru Formunu Ygs  Kılavuzu’na göre görevli eşliğinde dolduruyoruz.
 • Doldurulan formu son kez kontrol ederek ÖSYM görevlisine onaylatıyoruz.

Yukarıdaki tabloda bahsedilen 4 aşamadan sonra Ygs  Başvurumuz tamamlanmış oluyor. Fakat  YGS’ye  başvuru yapılmasında farklı adayların izleyeceği yollar da farklılaşabiliyor. Örneğin henüz son sınıfta okuyan ve sınava girecek bir aday ile mezun durumundaki bir adayın sınava başvuru yapacağı yerler farklılık gösterebiliyor. Şimdi de isterseniz hangi adayların nerelere başvurabileceği konusuna geçelim:

Hangi Adayların Nereye Başvurmaları Gerekiyor?

 • Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapabiliyorlar.

Mezun olanlardan;

 • 2013, 2014 ve 2015 ÖSYM’den herhangi birine başvruda bulunmamış olanlar ya da bu sınavlara başvurmuş olup öğrenim bilgilerinde değişiklik olmuş olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabiliyorlar.
 • 2013, 2014 ve 2015 ÖSYSden herhangi birine ÖSYM merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve öğrenim bilgilerinde bir değişiklik olmayanlar başvurularını herhangi bir başvuru merkezine ek olarak internet ortamından bireysel olarak da yapabiliyorlar.

Başvuru tarihleri arasında zorunlu askerlik görevinde olanlar, ağır hasta olanlar, tutuklu durumdakiler ve yurt dışında bulunanlar Ygs  Sınav başvurularını posta aracılığıyla başvuru formlarını göndererek yapabiliyorlar.

 YGS  Başvuru Ücretleri

Başvuru Ücretleri ÖSYM tarafından daha önceden belirtilen bankalara  Ygs  Başvurusu’ndan önce yapılmaktadır.Sınav ücretleri her yıl sınavlarda farklılık göstermektedir.  2016 Ygs  Başvuru Ücreti ve Yatırılacak Bankalar için tıklayınız.

ÖSYM Sınav Merkezleri

Yazıda sıklıkla kullandığımız ÖSYM Sınav Merkezleri ifadesi Ortaöğretim okul müdürlüklerini ve ÖSYM tarafından ayrıca görevlendirilen sınav koordinatörlüklerini ifade etmektedir. Başvuru hakkında tüm bilgiler oradan alınmakta ve işlemler onlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Bu bilgilerden sonra son olarak başvuru işlemi sırasında yanımızda bulunması gereken belgelere gelelim.

 YGS  BAŞVURUSUNDA GEREKLİ BELGELER

 • 2016 ÖSYM Aday Başvuru Formu
 • Nüfus Cüzdanı (Ya da pasaport)
 • Mezuniyet Diploması Örneği (mezun öğrenciler için)
 • Diploma, transkript ( Yurt dışında okuyan öğrenciler için)
 • Sağlık Kurulu Raporu Örneği ( Engelli öğrenciler için)

 

Bu arada sınav tarihlerini de bir kez daha hatırlatmış olalım :

2016 YGS SINAV TARİHİ => 13 Mart 2016

2016 LYS SINAV TARİHLERİ
LYS-4 Sosyal Bilimler => 18 Haziran 2016
LYS-1 Matematik => 19 Haziran 2016
LYS-5 Yabancı Dil => 25 Haziran 2016
LYS-2 Fen Bilimleri => 25 Haziran 2016
LYS-3 Edebiyat-Coğrafya => 26 Haziran 2016

16 Yorum

 1. Hülya
 2. Cinar
 3. hazal
 4. Fatma üzümcü

Yorumlarınızı Bekliyoruz..