manşet

Ygs Başvurusu Nasıl Yapılacak? (2015)

on

2015 Ygs Başvuruları süreci 05 Ocak itibarıyla başladı ve 19 Ocak’a kadar devam edecek. Adaylar için Ygs öncesi son aşamalardan olan başvurular birçok bilinmezi de beraberinde getiriyor. Birçok soru işaretini barındıran bu işlem için tüm aşamaları ”Ygs Başvurusu Nasıl Yapılır?” başlığı altında derledik. Bu yazımızın içerisinde sırasıyla Kısaca Ygs Başvuru Aşamaları, Hangi Adayların Nereye Başvurmaları Gerekiyor?, Ygs Başvuru Ücretleri ve Ygs Başvurusu Sırasında Gerekli Belgeler konuları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Ygs ye nasıl başvurulur? sorusunun cevabını daha iyi anlayabilmeniz için aşağıda bulunan tabloyu inceleyebilirsiniz.

YGS BAŞVURU AŞAMALARI
 • Sınav ücretlerini belirtilen bankalara yatırıyoruz. (Bankalar ve sınav ücretleri için tıklayınız.)
 • Yatırdığımız ücretin dekontuyla birlikte ÖSYM Sınav Merkezi‘ne gidiyoruz.
 • ÖSYM Sınav Merkezi’nde Ygs Başvuru Formu‘nu Ygs Kılavuzu’na göre görevli eşliğinde dolduruyoruz.
 • Doldurulan formu son kez kontrol ederek ÖSYM görevlisine onaylatıyoruz.

Yukarıdaki tabloda bahsedilen 4 aşamadan sonra Ygs Başvurumuz tamamlanmış oluyor. Fakat YGS’ye başvuru yapılmasında farklı adayların izleyeceği yollar da farklılaşabiliyor. Örneğin henüz son sınıfta okuyan ve sınava girecek bir aday ile mezun durumundaki bir adayın sınava başvuru yapacağı yerler farklılık gösterebiliyor. Şimdi de isterseniz hangi adayların nerelere başvurabileceği konusuna geçelim:

Hangi Adayların Nereye Başvurmaları Gerekiyor?

Ygs Başvuru Şeması İçin Tıklayınız

 • Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapabiliyorlar.

Mezun olanlardan;

 • 2011, 2012 ve 2013 ÖSYM’den herhangi birine başvruda bulunmamış olanlar ya da bu sınavlara başvurmuş olup öğrenim bilgilerinde değişiklik olmuş olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabiliyorlar.
 • 2011, 2012 ve 2013 ÖSYS’den herhangi birine ÖSYM merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve öğrenim bilgilerinde bir değişiklik olmayanlar başvurularını herhangi bir başvuru merkezine ek olarak internet ortamından bireysel olarak da yapabiliyorlar.

Başvuru tarihleri arasında zorunlu askerlik görevinde olanlar, ağır hasta olanlar, tutuklu durumdakiler ve yurtdışında bulunanlar Ygs Sınav başvurularını posta aracılığıyla başvuru formlarını göndererek yapabiliyorlar.

Kısa Kısa…

YGS Başvuru Ücretleri

Başvuru Ücretleri ÖSYM tarafından daha önceden belirtilen bankalara Ygs Başvurusu’ndan önce yapılmaktadır.Sınav ücretleri her yıl sınavlarda farklılık göstermektedir. 2013 yılında Ygs Başvuru Ücreti 40 TL, Sınavsız Geçiş Ücreti ise 10 TL olarak ödenmişti. 2015 Ygs Başvuru Ücreti ve Yatırılacak Bankalar için tıklayınız.

ÖSYM Sınav Merkezleri

Yazıda sıklıkla kullandığımız ÖSYM Sınav Merkezleri ifadesi Ortaöğretim okul müdürlüklerini ve ÖSYM tarafından ayrıca görevlendirilen sınav koordinatörlüklerini ifade etmektedir. Başvuru hakkında tüm bilgiler oradan alınmakta ve işlemler onlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Bu bilgilerden sonra son olarak başvuru işlemi sırasında yanımızda bulunması gereken belgelere gelelim.

YGS BAŞVURUSUNDA GEREKLİ BELGELER
 • 2015 ÖSYM Aday Başvuru Formu
 • Nüfus Cüzdanı (Ya da pasaport)
 • Mezuniyet Diploması Örneği (mezun öğrenciler için)
 • Diploma, transkript ( Yurt dışında okuyan öğrenciler için)
 • Sağlık Kurulu Raporu Örneği ( Engelli öğrenciler için)

Ygs Başvurusu Nasıl Yapılır? (2014) yazısı sona erdi. Ygs Başvurusu dosyamızdaki diğer yazılarımızı okumak için aşağıdaki linkleri izleyin:

Recommended for you

60 Yorum

 1. merve

  16 Ocak 2015 at 12:24

  ben lisans mezunuyum 2009 da eski sistemle girmiştim sınava, şimdi ygs ye girmek istiyorum ösym sitesinde tüm bilgilerim tam sadece para yatırıp internet üzerinden başvuru yapmam gerekiyor demi? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim acil lütfen.

 2. ebru

  18 Ocak 2015 at 21:10

  merve hocam , öncelikle ösym aday işlemlerinden başvurunuzu yapıyorsunuz , onaylıyorsunuz . Sonra parayı yatırıyorsunuz zaten direk onaylıyor sistem başarıyla

 3. KUBRA

  19 Ocak 2015 at 20:45

  orda şifre ıstıyor tcden sonra ne sıfresı o, netten basvuru nasıl yapıcam

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>