Sınavlar

2015 YGS Fizik Konuları

on

Ygs’de ter döken başta Matematik Fen öğrencileri olmak üzere Türkçe Matematik ve hatta Türkçe Sosyal öğrencileri için çok önemli ders Ygs Fizik. Sayısal öğrencileri rakipleri arasında geride kalmamak, diğer adaylar ise rakipleri arasından bir fark oluşturmak için Fen Bilimleri testinin bir bölümü olan Fizik testini çözüyorlar. Biz de bu yazımızda güncellenmiş haliyle 2015 YGS Fizik Konuları‘na yer veriyoruz.

Ygs Fizik testinde hangi konulardan ağırlıklı olarak soru çıkıyor? sorusunun cevabını vereceğimiz yazımıza öncelikle Ygs Fizik testinin genel bilgilendirmesiyle başlayalım. Ygs Fizik testinde adayları nelerin beklediği, konuların dağılımı, kaçıncı sınıf konularından oluştuğu adayların kafasındakı soru işaretlerini gidermek için 2015 YGS Fizik Konuları‘na bakmakta fayda var.

YGS Fizik Testi’nin Genel Özellikleri Neler?

Ygs Fizik testi Fen Bilimleri testi içerisinde yer alan ve 14 sorudan oluşan bir testtir. Ygs Fizik testi diğer testlerden farklı olarak ilköğretim müfradatından sorular çıkmakta. Test sayısal bölümü öğrencilerin kolaylıkla çözebileceği sorulardan oluşmaktadır. Fakat eşit ağırlık, sözel ve meslek lisesi gibi Fizik soruları çözme durumuyla karşı karşıya kalan diğer bölümlerin öğrencilerinin sorular karşısında zorlandığını söyleyebiliriz.

 Fizik bölümünden Ygs Fen Bilimleri testinde 14 soru çıkıyor. 

2013 FİZİK SORULARI DEĞERLENDİRMESİ: 2013 FİZİK SORULARI DEĞERLENDİRMESİ:
2013 Fizik sorularının önceki yıllardan en büyük farkı yeni uygulamaya konan müfredattan 2013 yılında ilk defa soruların gelmiş olmasıdır. 2012 yılında uygulamaya konan müfredattan 2013 Ygs’de 3 soru yer aldı. Sorular genel itibariyle kolaylıkla çözülebilecek nitelikteydi.

Uzman Tavsiyesi
2005 YGS Fizik testi için çalışan adaylara tavsiyemiz; Fizik testi soruları genellikle belli kalıplarda adayların karşısına gelir. Yani adayların karşısına sürpriz sayılabilecek sorular gelmez. Bu sebeple adaylar düzenli bir şekilde YGS Fizik sorusu çözerler ve karşılarına gelebilecek hemen hemen tüm kalıplara kendilerini hazırlarlarsa 2015 Ygs Fizik Konuları‘nda zorluk çekmeyeceklerdir.

Evet şimdi sıra 2015 Ygs Fizik Konuları‘nda. Aşağıda tablo olarak konuları inceleyebilirsiniz. Konular 2014 YGS’ye göre oluşturulmuş olup 2015 YGS’de çıkması en muhtemel konulardır. Soru sayıları 2013 YGS’ye aittir. Fikir vermesi amacıyla konulmuştur. Ayrıca aşağıdaki tablodan hangi sınıftan ne kadar soru çıktığına bakabilirsiniz.

Aşağıdaki tablodan 2015 YGS Fizik Konuları ve soru dağılımına ulaşabilirsiniz:

SıraYGS FİZİK KONULARISoru Sayıları
1Fiziğin Doğası1
2Basınç1
3Isı ve Sıcaklık2
4Doğrusal Hareket1
5Dinamik1
6İş ve Enerji1
7Elektrik3
8Mıknatıslık1
9Optik1
10Ses1
11Sıvıların kaldırma ilkesi1
Toplam14

81 Yorum

 1. cagatay

  7 Ağustos 2014 at 13:43

  Teşekkür ederim işime yarayacak

 2. berk

  8 Ağustos 2014 at 20:34

  Ya beyler bu konular her kaynakta farklı, kafayı yemek üzereyim. Dalgalar yok mu şimdi? Başka birisi var diyor, burada yazmıyor ama-.. hangi konulara çalışacağımı bilmiyorum. YGS coğrafya ve FEN dersleri için geçerli bu.

 3. can

  15 Ağustos 2014 at 20:02

  Hukuk bölümü için %5 lik bir etki var.

 4. anıl

  1 Aralık 2014 at 16:23

  hocam bu dalgalrdan sadece ses mi dahil yoksa yay , su , eloktromanyetik konularıda dahilmi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>