2017 YGS Geometri Konuları

2017 yılında YGS’ye girecek adaylar için Matematik testi içerisinde yer alan Geometri dersi sınav için önemli derslerden biri. Adaylar Geometri dersinden sınavda 7 ile 9 arasında soru ile muhattap oluyorlar. Bu yazımızda 2017 YGS Geometri Konuları‘nı sizlerle paylaşacağız. Geometri testinde adaylardan temel bilgilere dayalı basit çizimlerle çözülebilen soruları çözmeleri isteniyor. Genel olarak bakıldığında Ygs’de yer alan Geometri sorularının Lys’ye oranla daha kolay olduğunu söylemek yanlış bir değerlendirme olmayacaktır.

Testin içeriğine bakıldığında Çember-Daire, Analitik Geometri gibi konuların son yıllarda ağırlıklı olarak sorulduğunu görmekteyiz. Ygs’ye hazırlanan ve Geometri testinde başarıya ulaşmak isteyen adayların öncelikle tüm YGS Geometri Konuları‘nda sonrasında ise yukarıdaki iki konuda konu eksiğinin bulunmaması önem taşıyor. Şimdi Geometri sorularının genel sınav içerisindeki durumunu şöyle bir inceleyelim daha sonra da 2017 YGS Geometri Konuları‘na bir göz atalım.

YGS Geometri Testi’nin Genel Özellikleri Neler?

Geometri testinde en önemli ve dikkat etmesi gereken nokta soruların genellikle dikkat gerektiren sorulardan oluştuğudur. Sınavda sorulan sorular adayları çok fazla zorlamayan yalnızca dikkat becerilerini ölçen sorular olma niteliği taşıyor. YGS Geometri Konuları ile LYS Geometri konularının hemen hemen aynı olduğu bir gerçek, zorluk açısından Ygs Geometri bölümü Lys ye oranla daha kolay olduğu bilinmekte.

2017 yılında YGS’ye girecek adaylara Geometri testi için tavsiyemiz zaten az ve her yıl nereden geleceği hemen hemen belli olan Geometri Konuları‘nı eksiksiz olarak mümkün olan en kısa zamanda bitirmeleri. Son yıllarda zorlaşmakta olan Geometri sorularında yüksek netler yapabilmek çok fazla çözüp tüm soru tiplerini tanıma da sorulardaki ince ayrıntıları görebilmek için önemli. Ayrıca Ygs Geometri konularına Lys kitaplarından çalışmak da adaylara tavsiye edebilecekler arasında.

Bu bilgilerden sonra aşağıdaki tablodan konuları inceleyebilirsiniz. Tabloda 2010 yılından itibaren  Ygs’de  yer alan Geometri Sorularının  Konulara  Göre Dağılımı yer alıyor.  Tabloda yer alan soru dağılımları 2017  Ygs   Geometri  Soruları için bize fikir verecektir.

2017  YGS   GEOMETRİ   KONULARI 2010 2011 2012 2013 2014
Çember-Daire 2 2 1 1 2
Analitik  Geometri  2 2 2 2 1
Açı Kenar Bağıntıları 1 2 1
Dikdörtgen 1 1
Yamuk 1 1
Katı Cisimler 1 1 1 1
Grafik Okuma 1
Dik Üçgen 1
Kare 1
Eşkenar Dörtgen 1 1 1
Daire 1
Düzgün Altıgen 1
Çokgenler 1 1
Vektörler 1
Toplam 9 7 8 8 8

Yorumlarınızı Bekliyoruz..