2017 YGS Türkçe Konuları

Türkçe testi Yüksek öğretime Geçiş Sınavının ilk ve en önemli testlerinden biri. Testte yer alan Türkçe dersinin diğer derslerden farkı aynı zaman adayların Lysde de benzer sorulara muhatap olmaları. Bu nedenle ‘Nasıl olsa kolay, Türkçeyi hallederim’ demeden  Ygs Türkçe Konularını  iyi bilip, soru tiplerine hakim olmak gerekiyor.  Konuları  en az bir kere bitirmek,  konu  eksiği bırakmamak ve sonrasında bol soru ve denemelerle hız kazanmak hem  Ygs  hem de Lys olmak üzere üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olmak ve iyi bir derece elde edebilmek için olmazsa olmaz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genel itibarıyla yorum sorularından oluşan 40 soruluk  Ygs  Türkçe testinin yanında Lys Türkçe testinde de adaylar ortalama 20 soruda  Ygs  konularından sorumlular. Bu haliyle bakıldığında adayların diğer yıllarda olduğu gibi 2017  Ygs’de  de en fazla önem vermeleri gereken derslerin başında bu ders geliyor. Türkçe dersinde başarılı olmak isteyenlerin özellikle 2017  YGS  Türkçe  Konuları‘nı  bilmeleri ve bitirmeleri gerekiyor.  YGS  Türkçe’de hangi sorular hangi  konulardan  geliyor? Hangi sınıfta işlenen  konular  ağırlıkta? Soruların cevaplarını verdikten sonra,  Ygs  Türkçe  Konuları  2017 üzerine bilgileri paylaşalım.

 YGS  Türkçe Testinin Genel Özellikleri Neler?

Ygs de  yer alan Türkçe testi genel olarak yorum yeteneği gerektiren sorularından oluşuyor. Sorular adayları zorluklarıyla değil uzunlukları ile zorluyor ve hızlı okuma, okuduğunu anlama ve yorumlama yeteneklerini sınıyor. Buna karşılık bilgi soruları  testin yaklaşık olarak %25’ini oluşturuyor. ÖSYM’nin özellikle son yıllarda yaptığı sınavlardaki yorum sorularıyla adayları oldukça zorladığını söylemek mümkün.

Tavsiye

2017  YGS  Türkçe testine çalışan adaylar için tavsiyemiz yorum soruları için mümkün olduğunca kitap okumaya özen göstermeleri fakat testin her 4 sorusundan 1inin de bilgi sorusu olduğunun farkında olarak 2017  Ygs  Türkçe  Konuları‘na  hakim olmaları.

        2017 YGS TÜRKÇE KONULARI    ve    Soru Sayıları

           Paragraf (Yardımcı Düşünce)       8

              Paragraf (Ana Düşünce)                5

           Dil Bilgisi – Karma Dil Bilgisi           5

           Paragrafta Yapı  3

        Paragraf (Anlatım Teknikleri)      4

         Cümle Anlamı (Kavramlar)           1

      Sözcük Anlamı   3

             Cümle Yorumu  4

            Cümle Anlamı (Karma)   2

           Anlatım Bozukluğu          1

         Noktalama İşaretleri       1

          Ses Bilgisi             1

        Yazım Kuralları – Noktalama İşaretleri     2

1 Yorum

  1. tarkan

Yorumlarınızı Bekliyoruz..