Sınavlar

2016 YGS Türkçe Konuları

on

Türkçe testi Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın ilk ve en önemli testlerinden biri. Testte yer alan Türkçe dersinin diğer derslerden farkı aynı zaman adayların Lys’de de benzer sorulara muhattap olmaları. Bu nedenle ‘Nasıl olsa kolay, Türkçe’yi hallederim’ demeden Ygs Türkçe Konuları‘nı iyi bilip, soru tiplerine hakim olmak gerekiyor. Konuları en az bir kere bitirmek, konu eksiği bırakmamak ve sonrasında bol soru ve denemelerle hız kazanmak hem Ygs hem de Lys olmak üzere üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olmak ve iyi bir derece elde edebilmek için olmazsa olmaz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genel itibarıyla yorum sorularından oluşan 40 soruluk Ygs Türkçe testinin yanında Lys Türkçe testinde de adaylar ortalama 20 soruda Ygs konularından sorumlular. Bu haliyle bakıldığında adayların diğer yıllarda olduğu gibi 2016 Ygs’de de en fazla önem vermeleri gereken derslerin başında bu ders geliyor. Türkçe dersinde başarılı olmak isteyenlerin özellikle 2016 YGS Türkçe Konuları‘nı bilmeleri ve bitirmeleri gerekiyor. YGS Türkçe’de hangi sorular hangi konulardan geliyor? Hangi sınıfta işlenen konular ağırlıkta? Soruların cevaplarını verdikten sonra, Ygs Türkçe Konuları 2016 üzerine bilgileri paylaşalım.

YGS Türkçe Testi’nin Genel Özellikleri Neler?

Ygs’de yer alan Türkçe testi genel olarak yorum yeteneği gerektiren sorularından oluşuyor. Sorular adayları zorluklarıyla değil uzunlukları ile zorluyor ve hızlı okuma, okuduğunu anlama ve yorumlama yeteneklerini sınıyor. Buna karşılık bilgi soruları  testin yaklaşık olarak %25’ini oluşturuyor. ÖSYM’nin özellikle son yıllarda yaptığı sınavlardaki yorum sorularıyla adayları oldukça zorladığını söylemek mümkün.

2016 YGS Türkçe testine çalışan adaylar için tavsiyemiz yorum soruları için mümkün olduğunca kitap okumaya özen göstermeleri fakat testin her 4 sorusundan 1inin de bilgi sorusu olduğunun farkında olarak 2016 Ygs Türkçe Konuları‘na hakim olmaları.

Türkçe Sorularının Yıllara Göre Değerlendirilmesi Türkçe Sorularının Yıllara Göre Değerlendirilmesi
 • 2011 ve 2012 YGS‘de soruların uzun paragraflardan oluşması ve yorum gücü gerektirmesi adayları süre bakımından zorlamış ve çokça itiraz gelmişti.
 • 2013 YGS‘de sorular daha kısa ve yorumdan biraz daha arındırılmış olarak karşımıza çıktı . Anlatım Bozukluğu ve Yazım Kuralları konularından 2012’de hiç soru yokken 2013 YGS’de bu konular da yer aldı.
 • 2014 YGS‘de diğer yıllardan farklı olarak ilk defa bir metne bağlı iki soru biçiminde hazırlanan 2 Adet soru yer aldı. Anlatım Bozukluğu konusundan hiç soru çıkmadı.
 • 2015 YGS‘de 2014 yılından farklı olarak Dil bilgisi, Ses bilgisi, Yazım, Noktalama gibi konuların soru sayılarında azalma yaşanırken bu sorular yerini daha çok paragraf sorusuna bıraktı. Bu da adaylarda soruların uzun olduğuna dair bir algı oluşturdu.

Aşağıdaki tabloda 2011 yılından itibaren geçtiğimiz yıllarda Ygs’de  yer alan Türkçe Sorularının Konulara Göre Dağılımı yer alıyor.  Tabloda yer alan soru dağılımları 2016 Ygs Türkçe Soruları için bize fikir verecektir.

2016 YGS TÜRKÇE KONULARI2011201220132014
Paragraf 20232023
Cümle Anlamı6776
Sözcük Anlamı3233
Dil Bilgisi5555
Noktalama İşaretleri2111
Yazım Kuralları2-21
Anlatım Bozukluğu1-1-
Deyim ve Atasözü-1--
Ses Olayı1111
Toplam40404040

 2016 Ygs Sınav Tarihi-Saati hakkında bilgilere ulaşmak için bir önceki yazımızı tıklayabilirsiniz.

Recommended for you

282 Yorum

 1. sevde

  26 Haziran 2015 at 14:42

  bende 11 e geçtim bakalım şimdi çalışmaya başlayacağım inşallah ama nasıl yapacağım konusunda pek bir fikrim yok

 2. emrullah

  19 Temmuz 2015 at 21:05

  11 e geçtim bu yaz itibariyle ygs türkçe ile çalışmaya başlıcam inşallah kolaydan başlamak istedim bide arkadaşlar ygs türkçe konularına baktım genelde paragraf – cümle anlamı – sözcük anlamı – dil bilgisi – noktalama işaretleri – yazım kuralları – anlatım bozukluğu – deyim atasözü ve ses olayı çıkmış ben sadece bunlara mı çalışayım yoksa bi ygs türkçe kitabı alıp ona mı çalışayım lütfen yardım edin hayırlısıyla ytü mühendislik istiyorum inşallah olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>